Wirtualny spacer po porodówce z edukacyjną ścieżką dla przyszłych mam

Wirtualny spacer po porodówce Szpitala Powiatowego w Zawierciu to nie tylko interaktywna wycieczka po pomieszczeniach, ale również cenne źródło wiedzy dzięki wbudowanej ścieżce edukacyjnej.  Przyszłe mamy mogą dowiedzieć się z niej, na czym polega znieczulenie zewnątrzoponowe, które w szpitalu dostępne jest na życzenie, jakie inne metody łagodzenia bólu może wybrać rodząca i dlaczego tak ważny jest nieprzerwany kontakt skóra do skóry po urodzeniu dziecka.

„Często podczas spotkań z pacjentkami padają pytania dotyczące znieczulenia, sposobu prowadzenia porodu czy dostępnych udogodnień. Wirtualny spacer odpowiada na te pytania już na wczesnym etapie, co pozwala pacjentkom lepiej przygotować się do tego ważnego momentu. Jest to także wygodne rozwiązanie, bo umożliwia obejrzenie oddziału bez konieczności osobistej wizyty” – mówi kierownik oddziału położniczo-ginekologicznego lek. Andrzej Sosnowski.

Wirtualny spacer umożliwia odwiedzenie, takich miejsc, jak sale porodowe, sala cięć cesarskich, pokoje dla pacjentek czy stanowiska opieki nad noworodkami. Na trasie spaceru znajdują się interaktywne punkty, gdzie można obejrzeć krótkie filmy z udziałem specjalistów pracujących w szpitalu.

„Naszą porodówkę wybierają mieszkanki z różnych stron Polski. Ostatnio napisała do nas pani, którą dzieli od Zawiercia 200 kilometrów, a mimo to postanowiła rodzić właśnie tutaj. Mieliśmy nawet pacjentkę z Gdańska, która przed terminem porodu zamieszkała u rodziny, aby powitać dziecko na naszej porodówce. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za tak duże zaufanie i chcemy być jeszcze bliżej naszych pacjentek, choćby właśnie wirtualnie” – mówi Joanna Gawinek, położna oddziałowa.

Przyszłe mamy mogą zobaczyć także, jak powstają sesje noworodkowe, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem rodzących. Położne dbają o to, by każde zdjęcie miało niepowtarzalny klimat i stanowiło piękną pamiątkę narodzin.

Wirtualny spacer jest dostępny na stronie internetowej szpitala szpitalzawiercie.pl i z czasem będzie uzupełniany o kolejne punkty edukacyjne związane z opieką okołoporodową. Oddział położniczo-ginekologiczny i oddział noworodkowy można także odwiedzić osobiście, codziennie między 15.00 a 18.00.

Zawierciańska porodówka wznowiła pracę trzy lata temu po gruntownym remoncie. To znacznie podniosło komfort i bezpieczeństwo pacjentek. Dwie osobne sale porodowe, w tym sala porodów rodzinnych zapewniają intymną atmosferę, a nowy sprzęt znacznie rozszerzył wachlarz możliwości przy wyborze formy porodu. Ogromną popularnością cieszą się porody do wody.

Szpital zapewnia farmakologiczne metody łagodzenia bólu, takie jak znieczulenie zewnątrzoponowe dostępne przez całą dobę. Stosowana  jest także aromaterapia, muzykoterapia, akupresura czy masaże. Opiekę zapewnia wykwalifikowany zespół lekarzy i położnych. Od początku roku w szpitalu na świat przyszło 490 dzieci.