Zmieniamy się dla was
Szpital Powiatowy w Zawierciu zaprezentował nowy SOR
Zakończyła się modernizacja i rozbudowa szpitalnego oddziału ratunkowego w Zawierciu. Inwestycja o wartości ponad 14 milionów złotych, finansowana z Funduszu Medycznego i środków własnych szpitala powiatowego, obejmowała modernizację istniejących pomieszczeń, zakup nowoczesnego sprzętu medycznego oraz budowę nowego dwukondygnacyjnego budynku.
𝙒 𝙣𝙤𝙬𝙮𝙘𝙝 𝙥𝙤𝙢𝙞𝙚𝙨𝙯𝙘𝙯𝙚𝙣𝙞𝙖𝙘𝙝 𝙎𝙊𝙍 𝙗𝙚̨𝙙𝙯𝙞𝙚 𝙥𝙧𝙯𝙮𝙟𝙢𝙤𝙬𝙖ł 𝙥𝙖𝙘𝙟𝙚𝙣𝙩𝙤́𝙬 𝙤𝙙 𝟭 𝙥𝙖𝙯́𝙙𝙯𝙞𝙚𝙧𝙣𝙞𝙠𝙖
Na uroczystości obecni byli m.in.:Współgospodarze wydarzenia: Starosta Zawierciański Pani Teresa Mucha-Popiel oraz Przewodniczący Rady Powiatu dr Jarosław Kleszczewski, Posłanki na Sejm RP: Pani Barbara Dolniak i Pani Katarzyna Stachowicz, Wicestarosta Powiatu Zawierciańskiego Pani Maria Milejska, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Grela i Zbigniew Rok, członkowie Zarządu Powiatu: Małgorzata Machura, Grzegorz Piłka i Karol Hadrych, Radni Powiatu Zawierciańskiego, sekretarz powiatu Tomasz Dzierżanowski i skarbnik Halina Mackiewicz, Prezydent Zawiercia Anna Nemś oraz przedstawiciele miast i gmin powiatu zawierciańskiego, Dziekan Collegium Medicum Akademii WSB dr Bernadeta Kuraszewska, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Pani Aneta Pałka, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zawierciu Pani Ewelina Sergiel-Błaszczyk, przedstawiciele Rady Społecznej Szpitala oraz Ks. Jan Chaładus -kapelan szpitala.
- Zawierciański SOR działa od 2015 r. Ze statystyk Szpitala Powiatowego w Zawierciu wynika, że oddział ten przyjmuje coraz więcej pacjentów, rocznie to już ponad 13 tys. osób. W związku z tym zaszła potrzeba jego przebudowy i podniesienia standardów dotychczasowych pomieszczeń, w odpowiedzi na oczekiwania pacjentów. Bardzo się cieszę, że szpital otrzymał ponad 11,5 mln zł dotacji z Funduszu Medycznego i tak owocnie je wykorzystał – mówi Teresa Mucha-Popiel, Starosta Zawierciański.
Wraz z nowo wybudowaną częścią, budynek SOR liczy obecnie ponad 1000 m2. Jednym z kluczowych elementów inwestycji było dostosowanie obszaru krótkotrwałej izolacji dla pacjentów z chorobami zakaźnymi, zgodnie z wytycznymi obowiązującymi od czasu pandemii COVID-19 Zmiany architektoniczne poprawią funkcjonalność oddziału i zwiększą bezpieczeństwo zarówno pacjentów jak i personelu. Izolatki są wyposażone w śluzę umywalkowo-fartuchową oraz płuczkodezynfektory, oraz urządzenia medyczne dające możliwość pełnego monitorowania parametrów życiowych pacjenta.
- Co prawda pandemia SARS-Cov-2 jest już za nami, ale należy się spodziewać, że w przyszłości mogą pojawić się kolejne wyzwania związane z rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych. Musimy brać pod uwagę zarówno potencjalne ryzyko naturalnych epidemii a także niespokojny czas, bliskie nas działania wojenne co może skutkować użyciem broni masowego rażenia. Warto w takim razie być przygotowanym na taką ewentualność. Pięć lat temu nikt nie przewidywał pandemii ani wojny toczącej się w sąsiednim państwie – tłumaczy lekarz kierujący oddziałem Michał Kornblit.
Modernizacja objęła również przeniesienie i unowocześnienie stanowisk triażu (segregacji medycznej), rejestracji oraz obszarów intensywnej terapii. Utworzone zostały osobne boksy, które zapewniają pacjentom intymność i bezpieczeństwo. Na wypadek wystąpienia grupowego zatrucia tlenkiem węgla pomieszczenia wyposażono w dodatkową liczbę gniazd tlenowych, które umożliwiają prowadzenie tlenoterapii nawet kilkunastu osób jednocześnie.
Powstały nowe pomieszczenia higieniczno-sanitarne, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Przebudowana została także wiata dla karetek. Nowe, automatycznie otwierane drzwi zewnętrzne z nowoutworzoną śluzą oraz zmodernizowany system ogrzewania mają zapewnić pacjentom transportowanym z karetek na SOR komfort nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.
Utworzono nowe gabinety konsultacyjne oraz część socjalną dla personelu.
- Pamiętajmy, że kadra medyczna to najcenniejszy zasób każdego szpitala, którego nie sposób zastąpić. Warunki, w jakich pracuje personel, także przekładają się na bezpieczeństwo pacjentów – podkreśla kierownik SOR.
Rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego to ważna inwestycja także z powodu szeroko zakrojonych planów kształcenia przyszłych kadr medycznych.
- Szpital ściśle współpracuje z Akademią WSB i w niedalekiej przyszłości stanie się szpitalem klinicznym. Takie zaplecze umożliwia nam kształcenie studentów medycyny, pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego, a także stażystów i rezydentów na wysokim poziomie - podkreśla dr Dariusz Jorg, Doradca ds. rozwoju zawierciańskiego szpitala.
Ponad 6,5 mln zł dotacji wydano na sprzęt medyczny. SOR został wyposażony m.in. w centralę monitorującą z możliwością kontrolowania parametrów pacjentów z poziomu stanowiska pielęgniarskiego i lekarskiego, nowy stacjonarny aparat RTG, ramię C kompletny zestaw endosokopowy, w tym kolonoskop i gastroskop, respiratory stacjonarne i transportowe, aparaty EKG i USG, defibrylatory z możliwością teletransmisji zapisu EKG do współpracującego z SOR-em oddziału kardiologii, urządzenie do automatycznego ucisku klatki piersiowej i bronchofiberoskop przeznaczony do wziernikowania dróg oddechowych. Zakupiono także meble medyczne w tym nowe łóżka i wózki transportowe.
- Urządzenia medyczne pracują dzień i noc, więc wymagają regularnej wymiany. Szybki rozwój technologii powoduje także, że efektywność i możliwości obecnie dostępnego na rynku sprzętu są dużo większe niż kilka lat temu. To oznacza, że chcąc zapewnić pacjentom najwyższą jakość leczenia, trzeba zaopatrzyć oddział w urządzenia oparte na najnowszych, zaawansowanych technologiach medycznych – tłumaczy dyrektor szpitala Powiatowego w Zawierciu Piotr Zachariasiewicz.
Nowe wyposażenie znacząco zwiększa możliwości diagnostyczne i terapeutyczne oddziału.
- To są urządzenia nowej generacji, przykładowo respiratory, które zakupiliśmy, są mniejsze, bardziej odporne na uszkodzenia, mają więcej zabezpieczeń chroniących życie i zdrowie pacjentów, np. potrafią dopasować parametry pracy do indywidualnych potrzeb pacjenta, co zmniejsza ryzyko zdarzeń niepożądanych. Respiratory w wersji transportowej są kilka razy lżejsze od dotychczas stosowanych. Biorąc pod uwagę, że standardowy zestaw transportowy dla pacjenta wymagającego wentylacji mechanicznej waży ponad 20 kg, nowe urządzenia zdecydowanie odciążą personel i ułatwią przemieszczanie się. – opisuje lek. Michał Kornblit.
W ciągu czterech ostatnich lat szpital zmodernizował już dwanaście z czternastu oddziałów, kompleks przyszpitalnych poradni, wejście główne wraz z klatką schodową i dobudowaną windą, pracownie, m.in. RTG, TK i rezonansu magnetycznego oraz aptekę szpitalną i centralną sterylizatornię.
- Szpital Powiatowy w Zawierciu jest szczególnie bliski mojemu sercu, bo to właśnie tutaj spędziłam ponad 30 lat mojego życia zawodowego. Wiem, jak ważne jest to miejsce dla wszystkich mieszkańców Powiatu Zawierciańskiego, bo przecież to tutaj ratujemy zdrowie, a nawet życie ludzkie, a przecież to najcenniejsze co mamy – podsumowuje Teresa Mucha-Popiel, Starosta Zawierciański.
Placówka zabezpiecza potrzeby zdrowotne dla ok. 115 000 mieszkańców powiatu zawierciańskiego oraz powiatów ościennych.
Życie jest cudem
www.szpitalzawiercie.pl
Życie jest cudem - z taką myślą personel Szpitala Powiatowego w Zawierciu każdego dnia pracuje na rzecz zdrowia pozostających pod opieką szpitala pacjentów. Poznajcie Panią Natalię 101-letnią pacjentkę okulistyki i zobaczcie jak przez ostatnie 3 lata zmienił się szpital.
www.szpitalzawiercie.pl
Medyczny Portal Informacyjny
Zaloguj się lub załóż konto w Medycznym Portalu Informacyjnym za pomocą swojego profilu zaufanego i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami ze Szpitala Powiatowego w Zawierciu.
Pacjent - najważniejszy
Pacjent - najważniejszy
-
Szpital Powiatowy
ul. Miodowa 14
42-400 Zawiercie
Rejestracja:
32 67 40 200
-
Przychodnia
ul. Powstańców Śląskich 8
42-400 Zawiercie
Rejestracja:
32 67 23 445
-
Przychodnia
ul Gałczyńskiego 1
42-400 Zawiercie
Rejestracja:
32 67 21 921
-
Przychodnia
ul. Piłsudskiego 80
42-400 Zawiercie
Rejestracja:
32 67 22 011