Szpital Powiatowy w Zawierciu wygrał konkurs na realizację programu leczenia cukrzycowego obrzęku plamki

Szpital Powiatowy w Zawierciu od 1 grudnia  rozpoczyna realizację programu lekowego dotyczącego leczenia cukrzycowego obrzęku plamki (DME).  Dzięki temu pacjenci z cukrzycą będą mieli dostęp do nowoczesnego leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną i szansę  na powstrzymanie utraty widzenia.

Rejestracja pacjenta odbywa się pod nr tel.: 32/67 40 200 - rejestracja 1

WAŻNE: Pacjenci mogą się rejestrować na podstawie skierowania do poradni okulistycznej wydanego przez lekarza rodzinnego/internistę/diabetologa ze wskazaniem do kwalifikacji do programu leczenia DME.

Fakt, że nasz szpital wygrał konkurs na realizację  programu lekowego leczenia cukrzycowego obrzęku plamki żółtej jest kolejnym przykładem wysokiego standardu leczenia, jaki oferujemy naszym pacjentom. W ramach programu pacjenci mogą skorzystać ze skutecznych terapii dostosowanych  do indywidualnych potrzeb.

W Polsce na cukrzycę cierpi ponad 2 mln osób, szacuje się, że 14 proc. z nich choruje na DME, które jest jednym z powikłań cukrzycy. Prowadzić to może do pogorszenia widzenia, a w krańcowych przypadkach – całkowitej utraty wzroku.

Pierwszymi objawami cukrzycowego obrzęku plamki jest pogorszenie ostrości wzroku, falowanie, łamanie się linii prostych oraz widzenie plamy przed okiem, która pozostaje nieruchoma podczas poruszania okiem. Typowymi objawami DME są: trudności w czytaniu aż do utraty zdolności czytania oraz zamazane, poszarpane pole widzenia. Dodatkowo DME może powodować: zniekształcenie obrazu, męty, zmienioną wrażliwość na kontrast, światłowstręt, zaburzenia widzenia barwnego i mroczki.

GRU