Szkoła rodzenia rozpoczyna działalność

Spotkania z ekspertami, nauka pielęgnacji noworodka, ćwiczenia z oddychania i bezpośredni kontakt z personelem oddziału ginekologiczno-położniczego – 26 października ruszają pierwsze zajęcia szkoły rodzenia działającej przy szpitalu w Zawierciu.

Dla przyszłych rodziców przygotowano nowo wyremontowane pomieszczenia, w których będą odbywać się cotygodniowe spotkania.  Przestronna sala wyposażona jest w duży ekran i sprzęt IT pozwalający na prowadzenie wykładów. Do dyspozycji uczestników są także worki sako, przewijaki, piłki oraz fantomy do złudzenia przypominające nowo narodzone dzieci,  które pomogą w nauce podstaw pielęgnacji noworodka.

„Stworzyliśmy miejsce, w którym przyszli rodzice będą mogli uzyskać odpowiedzi na wszystkie dręczące ich pytania związane z porodem i przyszłym rodzicielstwem. Dlatego w naszym programie przewidujemy spotkania z lekarzami, dietetykiem, fizjoterapeutą, seksuologiem i psychologiem – mówi Andrzej Sosnowski, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego –  dla nas nie ma tematów tabu. Będziemy rozmawiać nie tylko o zagadnieniach dotyczących samego przebiegu porodu i połogu, ale także o seksie w ciąży, bezpiecznej farmakologii czy depresji poporodowej. Myślę, że obalimy też kilka mitów związanych z  porodem i opieką nad noworodkiem, z którymi każda kobieta oczekująca dziecka z pewnością się spotkała”.

Tematykę III trymestru ciąży, sposoby radzenia sobie z bólem porodowym, techniki relaksacji i prawidłowego oddychania przybliżać będą położne na co dzień pracujące na oddziale.

„Niezależnie od tego, czy rodzisz po raz pierwszy, czy to twoja kolejna ciąża, nasze zajęcia pomogą ci przygotować się do wyzwań, jakie niesie ze sobą poród i opieka nad noworodkiem. Na zajęcia zapraszamy ciężarne, które obecnie są w 26 tygodniu ciąży. Zachęcamy do uczestnictwa także partnerów – wiemy, że obecność osoby bliskiej przy porodzie jest bardzo ważna. Szkoła rodzenia pozwoli na zrozumienie procesu porodu,  a także nauczy, w jaki sposób wspierać kobietę podczas porodu– mówi Estera Sierpińska, koordynatorka szkoły rodzenia.

Przyszli rodzice dowiedzą się, jak rozpoznać oznaki porodu i co dzieje się z  ciałem kobiety, gdy dziecko wchodzi na świat. Położne opowiedzą  także o pozycjach wertykalnych podczas porodu i zaletach porodu w wodzie. Nie zabraknie także ćwiczeń praktycznych. Podczas zajęć będzie można poznać techniki relaksowania się i masażu w czasie porodu oraz nauczyć się prawidłowego oddychania w pierwszym i drugim okresie porodu.

Uczestnictwo w szkole rodzenia to także doskonała okazja, by poznać personel porodówki. Do tej pory  położne dały się już poznać przyszłym mamom online. Prowadzą fanpage „Porodówka w Zawierciu”, na którym dzielą się swoją wiedzą oraz pokazują kadry z funkcjonowania oddziału.  Szczególnym zainteresowaniem cieszą się galerie nowo narodzonych  maluchów. Panie dbają o to, by każde zdjęcie miało niepowtarzalny klimat.

Przyszli rodzice będą mogli również sprawdzić, jakie warunki oferuje zawierciańska porodówka. Na oddziale funkcjonują dwie osobne sale porodowe, w tym sala porodów rodzinnych, które  zapewniają intymną atmosferę. Nowy sprzęt zakupiony przez szpital znacznie rozszerzył wachlarz możliwości przy wyborze formy porodu. Do dyspozycji pacjentek jest m.in. nowoczesne łóżko porodowe umożliwiające przyjmowanie pozycji wertykalnych oraz ciesząca się dużym powodzeniem wanna porodowa.

Nad bezpieczeństwem mamy i dziecka czuwa wykwalifikowany personel. Oddział, jako jeden z nielicznych w województwie posiada także system nadzoru położniczego MONAKO - scentralizowany system monitorowania i nadzoru okołoporodowego, dzięki któremu zmniejsza się ryzyko niedotlenienia okołoporodowego noworodków.

Pierwsze zajęcia szkoły rodzenia ruszają 26 października. Już dziś można zapisywać się do drugiej grupy, która przez 8 kolejnych tygodni będzie spotykać się w czwartki. Każda z grup będzie liczyć nie więcej niż 10 par.

Zapisy do szkoły rodzenia prowadzone są pod numerem telefonu: 516 264 438.

W symbolicznym otwarciu Szkoły Rodzenia ze strony Starostwa uczestniczyli: Gabriel Dors - Starosta Zawierciański, Paweł Sokół – Wicestarosta Zawierciański, Tomasz Dzierżanowski – Sekretarz Powiatu i Bożena Szydlik – naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

PAŹ