UVD Robot, czyli dezynfekcja i dekontaminacja najnowszej generacji w Szpitalu

UVD Robot to w pełni autonomiczne urządzenie do dezynfekcji i dekontaminacji za pomocą światła UV-C, które instalowane jest w wybranych polskich szpitalach i placówkach medycznych w ramach rozstrzygniętego przetargu Komisji Europejskiej. Ten innowacyjny robot cieszy się rosnącą popularnością na całym świecie, a teraz podbija rynek także w Polsce.

W ramach projektu w to nowoczesne urządzenie został również wyposażony Szpital Powiatowy w Zawierciu.

W grudniu 2020 r. decyzją Komisji Europejskiej został rozstrzygnięty przetarg na zakup 200 urządzeń dezynfekujących UVD Robot, które w ramach przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 i wszelkich jego mutacji oraz innych wirusów i bakterii, wdrażane są w placówkach medycznych, głównie szpitalach, na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej.

UVD Robot wyznacza globalny standard w dziedzinie autonomicznej dezynfekcji promieniowaniem UV-C, a zamówienie urządzeń przez Komisję Unii Europejską stanowi kolejny dowód na skuteczność tego rozwiązania.

Roboty UVD likwidują wirusy i bakterie na powierzchniach i w powietrzu, ograniczając transmisję chorób. W ciągu 10 minut pracy na sali chorych urządzenie jest w stanie usunąć 99,99% bakterii i innych mikroorganizmów, niszcząc promieniami ultrafioletowymi ich struktury DNA, bez narażania pracowników szpitala na ryzyko infekcji.

W ciągu ostatnich 18 miesięcy wdrożyliśmy wiele rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu i ograniczających ryzyko zakażeń szpitalnych. Bardzo się cieszę, że u progu prognozowanej czwartej fali SARS-CoV-2 dostajemy do dyspozycji tak innowacyjne urządzenie, które umożliwia przeprowadzenie dokładnej dezynfekcji pomieszczeń w krótkim czasie – mówi Piotr Zachariasiewicz, dyrektor szpitala.

Mimo że szpital jako jeden z pierwszych został wyznaczony do leczenia pacjentów z COVID-19, przez cały okres pandemii udzielał również świadczeń osobom z innymi schorzeniami oraz sukcesywnie modernizował kolejne oddziały. Jedną z ostatnich inwestycji Szpitala Powiatowego w Zawierciu jest oddanie do użytku przebudowanego oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Wyremontowano także m.in. blok operacyjny, oddział ginekologiczno-położniczy i oddział noworodków. Robot UVD znajdzie zastosowanie na każdym z nich.

Urządzenie jest w pełni autonomiczne, po wstępnym zaprogramowaniu nie wymaga obsługi. Z jednej strony zapewnia skuteczną walkę z patogenami, takimi jak koronawirusy czy bakterie. Z drugiej zaś – ogranicza koszty dezynfekcji dzięki oszczędności czasu i kosztów pracy personelu.

Redukowanie ryzyka przenoszenia patogenów jest szczególnie ważne w salach operacyjnych, na oddziałach intensywnej opieki medycznej, w szpitalnych oddziałach ratunkowych czy w salach chorych.

UVD Robot to nowa jakość dezynfekcji i dekontaminacji na świecie. Cieszymy się, że również szpitale i placówki medyczne w Polsce mają możliwość korzystania z tego innowacyjnego urządzenia. Ta nowoczesna technologia z pewnością przyczyni się do wzrostu komfortu pracy personelu oraz podniesienia standardów leczenia pacjentów  – twierdzi Tomasz Witkowski z firmy MED&CARE, dystrybutora urządzenia UVD Robot w Polsce.

Urządzenie UVD Robot, które ze względu na swoją zaawansowaną technologię i autonomię użytkowania zyskało uznanie Komisji Europejskiej, wygrywając w przetargu, jest z sukcesem użytkowane w szpitalach, galeriach handlowych, na dworcach i lotniskach w ponad 60 krajach na świecie na 7 kontynentach.