Zmodernizowany Oddział Neurologiczny oddany do użytku

Zmodernizowany Oddział Neurologiczny oddany do użytku
Symbolicznym przecięciem wstęgi dokonano otwarcia zmodernizowanego Oddziału Neurologicznego w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. W uroczystości uczestniczyli Dyrektor Szpitala- Anna Pilarczyk- Sprycha, zaproszeni goście, pracownicy oraz kapelan lecznicy ks. Jan Chaładus.

Za blisko 363 tys. złotych wyremontowano i wyposażono sale, korytarze, gabinety zabiegowe oraz zakupiono nowy sprzęt. Część pieniędzy – blisko 78 tys. zł - to dotacja Starostwa Powiatowego w Zawierciu. Dla nowego oddziału kupiono łóżka wielofunkcyjne o napędzie elektrycznym, szafki przyłóżkowe, kardiomonitory, respirator stacjonarny oraz mobilny aparat EKG.

Modernizacja oddziału miała charakter kompleksowy i wiązała się z wymianą wszystkich mediów. Powstały nowe punkty internetowe. Ułożono nowe instalacje elektryczne, w tym system przywoływania personelu medycznego. Wiele prac było wynikiem dostosowywania szpitala do coraz rygorystycznych przepisów przeciwpożarowych. Zainstalowano system do dystrybucji gazów medycznych w sali IOM (Intensywnej Opieki Medycznej) wraz z szafą zaworowo-czujnikową. W wyniku prac modernizacyjnych powstała jednoosobowa sala z węzłem sanitarnym przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Wymieniono także drzwi, wykładziny podłogowe oraz płytki w pomieszczeniach sanitarnych i kuchennych. W oknach zainstalowano rolety. Oprócz wyposażenia medycznego, na oddziale pojawiły się też ławki dla pacjentów i krzesła. Zakupiono nową pościel, kołdry, poduszki, koce i dużo innych niezbędnych rzeczy. Na zmodernizowanym oddziale będzie wprowadzany nowoczesny system apteczny, który na ten moment będzie w fazie testowania.

Tutejsze oddziały- Neurologiczny i Udarowy zabezpieczają potrzeby zdrowotne zarówno mieszkańców powiatu zawierciańskiego, ale i myszkowskiego. Udar funkcjonuje w placówce od 5 lat i przez ten czas mieścił się z neurologią w jednej lokalizacji. Połączenie Oddziału Obserwacyjno- Zakaźnego z Oddziałem Skórno- Wenerologicznym w lutym br. zaskutkowało zwolnieniem się dodatkowej powierzchni, a ta od razu została poddana pracom remontowym.

-Było bardzo ciasno, ciasno przede wszystkim dla pacjentów, ale i także dla lekarzy, pielęgniarek. - powiedział dr n.med, Włodzimierz Wierzba, który sprawuje funkcję kierownika zarówno Oddziału Udarowego, jak i Neurologicznego. W imieniu zespołu oraz społeczeństwa ziemi zawierciańskiej, ale i powiatu myszkowskiego kieruje szczególne podziękowania dla Zarządu Powiatu Zawierciańskiego- szczególnie dla Starosty- Krzysztofa Wrony oraz Członka Zarządu Powiatu- Marii Milejskiej. Dziękuję Dyrekcji Szpitala Powiatowego w Zawierciu- dodał dr Wierzba

Dzięki modernizacji zwiększyła się liczba łóżek neurologicznych z 14 do 24 oraz udarowych – z 16 do 20. Jak zaznacza dyrektor placówki Anna Pilarczyk- Sprycha,wprowadzone zmiany mają na celu poprawienie jakości i komfortu pobytu pacjenta Pierwsi pacjenci pojawią się na zmodernizowanym oddziale już dziś.


Zdjęcia

  • Narodowy Fundusz Zdrowia
  • Środki norweskie i EOG
  • Ministerstwo Zdrowia
  • Program badań onkologicznych
  • Portal Informacyjny o eWUŚ